Take Part

Past Competition Winners

Write It 2016 winner


Click here to find out more about the Write It 2016 Winner

Winner: Georgia Kirby, 17
Entry: The Importance of Ambience

 

Write It 2015 winner


Click here to find out more about the Write It 2015 Winner

Winner: Thomas Moore, 16
Entry: Eating in KwaMahsu


Cook It 2014 winners

Click here to find out more about the Cook It 2014 Final

10 to 13 year old age group
First Prize Winner: Lauren Black, aged 12, from Berkshire
Dishes: Lauren’s Chinese Chicken Jalousie, followed by a Five Spice Fortune Cake

Runners up
Juliet Banks, aged 12, from Berkshire
Dishes: Pork fillet filled with homemade sage and onion stuffing accompanied by potato medallions, green beans and a Marsala jus, followed by Éclair filled with strawberry rippled cream smothered in a bitter chocolate ganache, topped with chopped pistachios and a white chocolate tuile
Will Garland, aged 12, from Suffolk
Dishes: Spinach and ricotta ravioli, followed by Traditional sticky toffee pudding

 

14 to 16 year old age group
First Prize Winner: George Perry, aged 14, from Milton Keynes
Dishes: Monkfish with Colcannan, Hollandaise and Asparagus Parcel followed by a Dairy, Fruit and Nut Crumble

Runners up
Emma Hawkins, aged 15, from Oxfordshire
Dishes: Pan-fried duck breast with lime leaf rice, sweet potato samosa, pineapple chutney and sesame samphire, followed by Chocolate shell filled with a coffee cream, almond praline and poached cherries, served with a cherry coulis
Varun Lobo, aged 15, from Nottingham
Dishes: Creamy mushroom risotto with a pea and parsley puree, scallops and Parmesan crisp, followed by Caramelised lemon tart with lemon and ginger sauce, raspberry coulis, edible flowers, mint, lemon cream and a lemon macaroon filled with blueberry cream


Write It 2014 winner


Click here to find out more about the Write It 2014 Winner

Winner: Rutina Samuel, 14, from Norfolk
Entry: Little Ethiopia


Cook It 2013 winners

Click here to find out more about the Cook It 2013 Final

10 to 13 year old age group
First Prize Winner: Ben Acott, age 13, from Hampshire
Dishes: Ben’s Fish ‘n Friends, an imaginative take on the popular fish and chips with Pureed Minty Peas for his main course, followed by a Sweet Pasta with an Apricot Cream Filling

Runners up
Angus Bruce-Gardyne, aged 13, from Edinburgh
Dishes: Desert Island, followed by Black Forest Meringue Tower
Bethany Owen, aged 13, from Oxfordshire
Dishes: Duck Profiteroles with a Red Wine Sauce, served with Asparagus, followed by Forest Fruits with White Chocolate Lasagne

14 to 16 year old age group
First Prize Winner: Zach Field, age 15, from Wiltshire
Dishes: Poached Asian Chicken with Nori, a Ginger and Garlic Dipping Sauce and Sesame Sautéed Pak Choi followed by a Bourbon Vanilla and White Chocolate Panna Cotta with Honeycomb and Star Anise Marinated Cherries

Runners up
Troy Gardiner-Playford, aged 16, from Kent
Dishes: Pork in a Creamy Kentish Cider Sauce with Lyonnaise Potatoes and Steamed Mange Tout, followed by Bakewell Tart with Kentish Lavender Cream
Natalie Miron, aged 15, from Berkshire
Dishes: Sous Vide Fillet of Beef, Wild Mushroom Risotto, Roasted Baby Vegetables and a Pancetta Crumb, followed by Apple and Salted Caramel Millefeuille. 


Write It 2013 winner

Click here to find out more about the Write It 2013 Winner

Winner: Lidia Fanzo, 17, from Devon
Entry: My Little Green Oven


Cook It 2012 winners

Click here to find out more about the Cook It 2012 Final

First Prize Winner: Beth Beeley, 10 from Liverpool
Dishes: Apple-glazed Cheese and Onion Pork Chops, Stuffed Cone Peppers and Paella, followed by Peanut Butter, Raspberry and Oreo Cream Parfaits

Second Prize Winner: Natalie Miron, 14 from Reading
Dishes: Pan-fried Venison with Truffle-infused Pomme Purée, Asparagus and a Blackberry Sauce, followed by Gold Medal Chocolate & Raspberry Tart with Chantilly Cream.

Third Prize Winner: Ben Acott, 12 from Hampshire
Dishes: Chicken Tagine with Butternut Squash and served with Citrus-burst Couscous and Cumin Pitta Bread, followed by ‘Britain in a Teacup’, individual rhubarb and raspberry crumbles served with vanilla cream.

Runners up
Claudia Bartholomew, 12 from Huddersfield
Emma Hawkins, aged 12 from Wantage
Liberty Hughes, 12 from Cheshire
Patrick Kavanagh, 12 from Worcester


Write It 2012 winners

Click here to find out more about the Write It 2012 Winner

Winner: Lucy Roxburgh, 17, from south London
Entry: The Venetian Pizzeria


Cook It 2011 winners

Click here to find out more about the Cook It 2011 Final

First Prize Winner: Elliot Bryant, 12 from Surrey
Dishes: Succulent Duck Breasts marinated in Orange and Rosemary and a Pineapple Tart Tatin with Coconut Cream

Second Prize Winner: Amelia Curtis-Deer, 12 from Ipswich
Dishes: Fillet of Beef with a souffle of wild mushrooms sitting on a potato galette with scattered baby beetroot and fine asparagus, followed by crepe with pomegranate and orange coulis.

Third Prize Winner: Natalie Miron, 13 from Reading
Dishes: Chicken Roulade with a mushroom duxelle filling, cumin and pine nut rice and a duo of root vegetable purées, followed by a trio of chocolate desserts.

Runners up
Emma de Salis Young, 12 from Leicestershire
Freya Blount, 14 from Cheshire
Ben Quinney, 13 from Hertfordshire


Write It 2011 winners

Click here to find out more about the Write It 2011 Winner

Winner: Joseph Wigley, 11, from Somerset
Entry: Mad About Marrows


Cook It 2010 winners

Click here to find out more about the Cook It 2010 Final

First Prize Winner: Anamay Viswanathan, 13 from south London
Dishes: Succulent Spice Roasted Lamb Chops served on a Delicious Sweet Potato Bubble and Squeak Cake with a Mint and Pea Jelly and Raspberry Roam and Chocolate Basket, filled with a Mint Cream, and a Pistachio Tuille Basket, filled with Mango Cream

Second Prize Winner: Robbie Main, 13 from Lincolnshire
Dishes: Ballotine of Pheasant with Braised Red Cabbage, Spiced Carrot Puree and Potato Foam and Passion Fruit Delice with Mango and Star Anise Sorbet and Fruit Sherbet

Third Prize Winner: Rex Fisher, 12 from Dorset
Poached Mackerel Pockets and Cinnamon Porridge Ice Cream with Honey

Runners up
Elliot Bryant, 11 from Surrey
Carla Overton, 13 from Derbyshire
Freya Blount, 13 from Cheshire


Write It 2010 winner

Click here to find out more about the Write It 2010 Winner

Winner: Ryan Gruss, 14, from Dorset
Entry: Turkish delight


Cook It 2009 winners

Click here to find out more about the Cook It 2009 Final

First Prize Winner: Robbie Main, 12, from Lincolnshire
Dishes: Pancetta Chicken stuffed with Wild Mushrooms on a Bed of Leek and Parsnip Noodles with Pea Purée and Rosemary Roast Potatoes and Crunchy Upside Down Cheesecake with Summer Berries

Second Prize Winner: Emily Georgiades, 15, from Nottinghamshire
Dishes: Butternut Squash Tortellini with Chorizo served with Roast Cherry Tomatoes and Asparagus and Chocolate Fondant Strawberry Surprise

Third Prize Winner: Andrew Seager, 12, from York
Dishes: Smoked Paprika Chicken with Pink Grapefruit and Fennel Salad and Summer Fruit Ravioli with Chocolate Sauce

Runners up
Lucy Greenhead, 14, from Worcester
Dishes: Pan-Roasted Fillet of Halibut with Coriander Pappardelle, Mediterranean Stir Fry and Glazed Baby Onions served with Passion Fruit Sauce and Carrot and White Chocolate Fondant

Abigail Richards, 11, from the West Midlands
Dishes: Baked Salmon with a Pepper Parmesan Crust, with Guacamole Couscous Salad and Cocoa Courgette Orange Cup Muffins served with a Fresh Smoothie Sauce

Anamay Viswanathan, 12, from London
Dishes: Roasted Duck Breast on a bed of Black Lentils with Courgette and Carrot Tagliatelle and Redcurrant and Orange Sauce and Cinnamon and Bay Leaf Poached Pear


Write It 2009 winners

Click here to find out more about the Write It 2009 Winner

Click here to find out how the Write It 2009 Winner enjoyed his prize

Winner: Justin Gruss, 17, from Dorset
Entry: My experience of 'the real Spain'


Cook It 2008 winners

Click here to find out more about the Cook It 2008 Final

Click here to find out how the Cook It 2008 Winner enjoyed her prize

First Prize Winner: Serena Jayne Moriarty, 14, from Worthing, West Sussex
Dishes: Fillet of Pollack with Herb Butter wrapped in Bacon and Squidgy Chocolate and Raspberry Puddings with Chocolate Tuiles

Second Prize Winner: Nicola Logan, 13, from the Isle of Man
Dishes: Sea Bream with Thai Green Tapenade and French Toast with Caramelised Apples

Third Prize Winner: Andrew Seager, 11, from North Yorkshire
Dishes: Thai Salmon with Mango Rice and Raspberries with Ginger and Lime Creme Brûlée

Runners up
Ashton Fernihough, 10, from Buxton, Derbyshire
Siani Higginson, 13, from Manchester
Julia Seager, 13, from North Yorkshire


Write It 2008 winners

Click here to find out more about the Write It 2008 Winners

Winner: Rebecca Carey, 15, from Helston, Cornwall
Entry: The Perfect Belgian Waffle

Runner up: Catherine Dunleavy, 17, from Berkshire
Entry: The Perfect Slice


Cook It 2007 winners

Click here to find out more about the Cook It 2007 Final

Click here to find out how the Cook It 2007 Winner enjoyed her Prize

First Prize Winner: Sophie Buck, 10, from Faversham
Dishes: Fish Pie and Chocolate Brownies with Kentish Strawberries

Second Prize Winner: Sam Rooks, 13, from Portsmouth
Dishes: Rack of Petersfield Lamb with an African Touch followed by Orangey Chocolate Tart

Third Prize Winner: Joshua Sparks, 14, from Launceston, Cornwall
Dishes: Vension Medallions on Red Cabbage, followed by Chilli, Orange and Chocolate Brownies.

Runners up
Kirsten Gooderham, 13, from Holywell
Dishes: Peppered Steak with Crispy Potatoes followed by Banana Cream Profiteroles

Montague Jackson, 11, from London
Dishes: Meatballs on shredded Cabbage followed by Baklava Stuffed Dates

Jennifer Stearn, 12, from Skipton
Dishes: Smoky Macaroni followed by Apple Cake with Honey and Calvados sauce


Cook It 2006 winners

Click here to find out how the Cook It 2006 Winner enjoyed her prize

First Prize Winner: Nicola Wilson, 11, from Cupar, Fife
Dishes: Fillet of Seabass with Buttered Leeks, Wilted Spinach, New Potatoes, Lemon and Cream Sauce and Caramelised Pineapple with Mint Salsa, Bluberries and Creme Fraiche

Second Prize Winner: Isobel Nicolson, 12, from Islip, Oxon
Dishes: Gruyere Chicken with Roasted Butternut Squash and Red Onion Salad and Banana and Coconut Upside Down Pudding with Mango Coulis

Third Prize Winner: Julia Seager, 11, of Bishopthorpe, nr York
Dishes: Spinach Stuffed Chicken with Sweet Potato Dauphinoise and Seasonal Vegetables and Lemon Hotcakes with Zingy Berry Coulis

Runners up
Joshua Sparks, 13, of Tregadillett, Cornwall
Dishes: West Country Chicken with Spinach and Asparagus Risotto and Rhubarb and Raspberry Crumble flavoured with Elderflower

Megan Clarke, 10, from Birmingham
Dishes: Spicy Chicken with Vegetable Relish and Gratin of Fruit with Elderflower Sabayon

Sarah Ayling-Bate, 12, from Suffolk
Dishes: Venison with Redcurant Sauce, Tri-Mash and Steamed Vegetables and Mango and Peach with Lime Mousse, Mango Carpaccio with Lime Syrup

Will Micklefield, 12, from Surrey
Dishes: Thai Seafood Parcels with Stir Fried Vegetables and Raspberry and Lemongrass Brulee


Cook It 2005 winners

First Prize Winner: Polly Benson, 11, from Bristol
Dishes: Ginger Salmon with Noodle and Asparagus Salad and White Chocolate Cheesecake with Fruity Sauce

Runners up
Phoebe Malaika Gould, from London
Dishes: Spicy Lamb Koftas with Raita and Mrs Muckerjee's Prawns with Saffron Rice

Sam Zatland, from Buckinghamshire
Dishes: Spicy Lamb Burgers with a Tomato Salsa and Chocolate dipped Pineapple with a Mango Chilli Sauce

Clea Martin Vargas, from London
Dishes: Yam Log with Cheese and Chilli Dip and Flat Chicken Squares with Garlic Rice and Tomatoes

Zozan Buyukibingol, 11, from Dundee
Dishes: Stuffed Chicken Breasts with Mushroom Sauce and Rice and Malteser Pancakes with Strawberries and Chocolate Sauce

Kate McKittrick, from Northern Ireland
Dishes: Sticky Chicken Strips with Baked Risotto and Red Onion and Broccoli Salad and Fruit Kebabs with Mille Feuille

Ross Dabrowski, from Hampshire
Dishes: Brie and Cranberry in Filo Baskets and Pan Fried Cajun Duck Breasts with Celeriac Mash, Carrots and Raspberry Sauce


Cook It 2004 winners

First Prize Winner: Joyce Smith, 14, from Camden, London
Dishes: Spicy Fish Tomato Soup with Brie Croutons and Rhubarb and Plum with Almond Topping

Second Prize Winner: Annabel Williams, from Battersea, London
Dishes: Marinated Tuna Steak and Smoothie Mousse Soufflé

Runners up
Imogen Hamilton-Jones, from Archway, London
Dishes: Coconut, Chilli Risotto with Prawns and Mango and Apricot Sticky Pudding

Will Micklefield, from Hindhead, Surrey
Dishes: Homemade Tagliatelle with Chorizo Sauce and Amaretti and Chocolate Fruit Kebab

Cheryl Ann Robson, from North Yorkshire
Dishes: Fishy in a Dishy and Citrus Jelly with Apple Yoghurt

Paula-Jean Hicken, from Bridport, Dorset
Dishes: Nutburgers with Vegetable Stew and Dumplings and Seeded Pancakes with Spiced Clementine



#
FEATURED MEMBERS' PUBLICATIONS
How To Cook for Food Allergies
How To Cook for Food Allergies
by Lucinda Bruce-Gardyne
£12.99
More Books
MEMBERS' AREA
Email:
Password: